Jak skladovat
Základním předpokladem pro dobré skladování ovoce je správné načasování sklizně. Plody pozdě sklizené jsou již přezrálé a doba jejich udržitelnosti se zkracuje. Jablka potlučená, poškozená chorobami, škůdci nebo při manipulacii se kazí nedlouho po jejich uložení. Je třeba si uvědomit, že jablka a hrušky jsou živé organismy a proto je nutné se k nim podle toho chovat. Prostředí, ve kterém budou plody uloženy by mělo být minimálně alespoň čisté bez plísní.
Sklad ovoce
Sklizené ovoce je většinou uloženo ve sklepích. Jaká je nejvhodnější skladovací místnost? Ideální prostor je takový, kde je stálá co nejnižší teplota, vysoká vzdušná vlhkost, nejlépe jen pro skladované ovoce. Jablka mají jednu zvláštní vlastnost – jsou schopny do sebe „natáhnout“ cizí pachutě. Při skladování s jiným druhem ovoce nebo zeleninou přejímají jejich vůni a stávají se až nechutnými. V domácím prostředí většinou není možné ovocné druhy skladovat odděleně, ve velkovýrobě se dokonce skladují jednotlivé odrůdy zvlášť. Dozrávající plody vylučují plyn etylén, který podporuje dozrávání. Z tohoto důvodu je nutné prostory dokonale větrat a vyměňovat tím vzduch. Plody ve skladech dýchají, při dýchání vydávají vlhkost, kterou následně musí i přijmout, jinak se scvrkávají a nejsou lahodné ani napohled.
Jak skladujeme naše ovoce?
Plody z našich stromů jsou ihned po sklizni umístěny do klimatizované chladírny. Do každé bedny je vložen štítek s údaji o odrůdě, váze a datumu sklizně. Ve skladu je při nízké teplotě a vysoké vzdušné vlhkosti zpomalen proces jejich dozrávání a je možno je uchovat po dlouhou dobu v téměř stejné kvalitě jako při sklizni. Chladírna má konstantní navolenou teplotu i vlhkost, vzduch je v pravidelných intervalech odsáván a nahrazován čerstvým. Toto vše je řízeno automaticky počítačem, lidská ruka není zapotřebí. Komora je vytvořena z hygienického materiálu určeného pro potravinářský provoz. Tímto je zaručeno uchování plodů ve vysoké kvalitě i jakosti. Nevěříte? Přijďte ochutnat!
Ondřej Vilímek