Už je to tady

 

Nastává pro ovocnáře nejhezčí a zároveň nejnáročnější období z celého roku – sklizeň ovoce. Po celou vegetaci se o ovoce staráme a hýčkáme ho jako v bavlnce. Nyní jde o to, dostat plody ze stromu do skladu. Je to dlouhá a strastiplná cesta s množstvím překážek. Nejdůležitější je určení správné doby sklizně. Příliš brzy sklizená jablka jsou tzv. podtržená, jejich chuťové vlastnosti si konzument nikdy nevychutná (ovoce z hyper super marketu). Pozdě sklizené plody se zase nedají dlouhodobě skladovat, navíc, některé odrůdy při přezrání padají.

 

Kdy začít?

 

Rozlišujeme dva druhy zralosti – sklizňová zralost a konzumní zralost. Sklizňová zralost nastává, když se dá plod jednoduše oddělit od větvičky bez zlomení stopky. Konzumní zralost nastává po skladování. U letních odrůd se sklizňová a konzumní zralost téměř překrývá – ovoce je skladovatelné pouze krátké období. U podzimních odrůd je skladovací doba delší (období kolem Vánoc) a zimní odrůdy jsou určeny pro dlouhodobé skladování. Určení přesného termínu sklizně tedy vyžaduje určitou zkušenost a znalost, zejména v posledních teplých letech jsou termíny nevyzpytatelné.

 

 

Technika sklizně

 

Sklízené ovoce je živým materiálem, proto je nutno s ním taky tak zacházet. Každé poškození plodu nešetrným sklízením zhatí celoroční práci a snahu o hezká jablka – plody mohou hnít, navíc nakazí i zdravé plody. Každý úder se dříve nebo později projeví a jablko se stane neprodejným. Základem je, aby měli sklízeči krátké nehty, samozřejmě na rukou… Nejčastější poškození plodů je totiž od dlouhých nehtů. Není to týrání brigádníků, ale plody s malými rankami od nehtů se zezačátku nedají od zdravých rozeznat a při dlouhodobém skladování se kazí.

 

Další podmínkou kvalitně sklizeného ovoce jsou jablka se stopkou. Vytržená stopka z plodu je vstupní branou pro infekce plísněmi – rána se nezhojí. Zlomená stopka je také nebezpečná – dužnina při dozrávání měkne a zaschlá stopka propichuje okolní plody. Jablka se tedy mají sklízet opatrným pootočením a oddělením stopky od plodonoše. To je krátká větvička, ze které plod vyrůstá. Měla by zůstat nezlomená na stromě – většinou je vedle stopky květní pupen, který skrývá případnou úrodu příštího roku. Pokud se tedy sklízí s lámáním větviček, odstraňuje se tím část květní násady.

 

Některé odrůdy jsou háklivé na otlačení, proto je nutno tyto plody držet celou dlaní. V opačném případě vznikají hnilobné plošky po prstech a jablka jsou znehodnocena. Jablka by měla být ukládána do beden opatrně bez velkých nárazů a z malých výšek, aby nebyly plody poškozeny již při sklizni.

 

My sklízíme do plastových velkobeden schválených pro skladování potravin. Bedny jsou po loňském skladovacím období umyty vysokotlakým čističem, před sklizní jsou ještě opláchnuty. Zabrání se tím vzniku infekcí a i čisté skladovací bedny o něčem vypovídají…

Rubína - jablka - Ovoce Vilímek - Brumov

Chcete být informováni o tom, co se aktuálně v našich sadech děje?

 

V okolí Brumova-Bylnice pro Vás pěstujeme zdravé ovoce

Zajímá vás, co je potřeba udělat pro to, aby i Vaše plody byly hezké a lákavé napohled?

Nebo kdy budete moci zdarma ochutnat ovoce z Bílých Karpat?

Děkuji, Vaše přihlášení proběhlo úspěšně.