Krásná jablka
Často se mě zákazníci ptají, jak je možné, že máme krásné velké plody i když je třeba suché léto. Marně se jim snažím vysvětlit, že příčinou není chemie. I když i hnojení má svůj velký význam, není to ta hlavní příčina. Hnojíme rozhozem granulí na jaře jako startovací dodávka živin po zimním období. Během roku jsou dodávány živiny převážně „na list“ a to již specializovanými hnojivy. Ovocné stromy totiž během roku potřebují v různou dobu různé prvky a tak jim dopřejeme jak dusík, tak třeba i zinek nebo bór, hořčík a v létě vápník.
Jak to tedy je?
Tím hlavním, co určuje velikost našich jablek je zákrok, který se odborně nazývá probírka plodů. Při velmi dobré násadě květů a kvalitním opylení se vyvine přemíra plůdků. Stromy mají schopnost částečné regulace velikosti úrody a po odkvětu je určité množství plodů stromem shozeno. Je to určitý způsob sebezáchovy, aby se sazenice nevysílila a v zimním období neuhynula. I přes tuto regulaci násady může být na stromě stále nadměrné množství ovoce. Plody by dozrály, bylo by jich obrovské množství a byly by malé velikosti. Tady nastupuje ovocnář a odborně zasáhne. Odstraní nadbytečné plody, klidně i polovinu s pocitem dobře vykonané práce. Zákrok vypadá na první pohled poměrně drasticky, na zemi může zůstat ležet velké množství malých jablíček. Co se ale stane poté? Zbývající plody dorostou do Vaší oblíbené velikosti, jablka budou krásně vybarvená s výbornou chutí. Navíc nedojde k tomu, čeho se ovocnáři obávají, a to ke střídavé plodnosti. To je stav, kdy je jednu sezónu obrovská úroda a druhý rok jsou stromy pouze olistěné. Při vysoké úrodě stromy neuloží zásobní látky pro příští rok do pupenů, ale do semen plodů. I proto probírku provádíme – abychom Vám mohli nabízet hezké plody každý rok. Techniku odstraňování plodů zde nebudu popisovat, je u každé odrůdy trochu odlišná. Ve výsledku je ideální stav, kdy jsou jednotlivé plody po zákroku od sebe vzdáleny cca 10 cm.
Výhody
Sníží se sice množství plodů, ale paradoxně se zvýší výtěžnost úrody. Ponechané plody jsou o to větší, jsou vybarvenější, sklizeň je rychlejší a není potřeba tolik sklízecích beden. Probírka plodů má i preventivní účinek proti poškození jablek obalečem (způsobuje červivost plodů) – pokud je v jablku jeho housenka, ráda přeleze do druhého plodu, který je o první opřen. Pokud je při probírce druhý plod odstraněn, housenka se nemá kam přestěhovat a poškodí pouze jeden plod.
A že po probírce zůstanou i menší plody? Vůbec nevadí – ideální velikost jablek pro Vaše děti…