Tak kdy?

 

Začíná jaro, řeklo by se. Začíná práce v zahradách, polích a taky sadech. Ale ono začíná jen pro panelákové zahrádkáře, hlásili to totiž ve zprávách a ty mají vždycky pravdu. My ovocnáři víme už dávno, že jaro začalo. Začalo s koncem loňské sklizně ovoce, protože kdosi moudrý řekl, že kdo je připraven, není zaskočen. Jakmile jsme odvezli poslední plody minulé sezóny, začali jsme sezónu novou. Kontrola oplocení a zabránění vniku nevítaných vetřelců do sadů je teprve začátek. Čím dříve začneme se zimním řezem stromků, tím více bude času v hektickém nástupu teplého počasí. Ostré a čisté nářadí je vizitkou sadaře, nabrousit totiž zahradnické náčiní neumí jen tak někdo.

Pro nás tedy začalo jaro už v lednu.

 

Stihneme to?

 

Už během zimního řezu se účastníme odborných seminářů a školení. Jsou důležitá, ovocnářství je zemědělský obor, který se neustále vyvíjí. Je důležité znát nejnovější výsledky výzkumu a být o krok před konkurencí.

Máme zbudován nádherný výzkumný ústav ovocnářský v Holovousích, který nám závidí celá Evropa. Jeho pracovníci nám přednáší o nových odrůdách, způsobech řezu, pěstování i ochraně proti chorobám a škůdcům. Plní dojmu z těchto přednášek se každý z nás snaží odnést si z toho to, co naše ovoce udělá ještě kvalitnější a prodejnější. Chceme i letos získat právo označovat naše ovoce ochrannými známkami SISPO, Tradice Bílých Karpat a Poctivě vyrobené.

Takže to stihnout musíme.

 

Vyjde to letos?

 

To je otázka! Psal o tom už slavný spisovatel Karel Čapek v knize Zahradníkův rok. Do sklizně daleko, stromy teprve nalévají své pupeny. Ale už útočí první škůdci – květopas, pilatka, zanedlouho se ozve obávaná strupovitost, následovaná padlím… Naštěstí máme meteostanici, která nám zasílá pravidelné zprávy o tom, jak jsou naši nepřátelé vyvinuti a my se můžeme připravit.

Předtím ale musí stromy dostat svoji jarní dávku živin, navíc začíná vyrůstat plevel pod jejich korunami. Takže i sadařský traktor, který ani v zimě nezahálí (odklízí sníh u supermarketu), je nutno zkontrolovat. Sám ale práci mezi stromy nezmůže, kontrolou projde i postřikovač, rosič, mulčovač i drtič větví.

Snad to tedy vyjde…

 

Váš ovocnář Ondřej Vilímek

Rubína - jablka - Ovoce Vilímek - Brumov

Chcete být informováni o tom, co se aktuálně v našich sadech děje?

 

V okolí Brumova-Bylnice pro Vás pěstujeme zdravé ovoce

Zajímá vás, co je potřeba udělat pro to, aby i Vaše plody byly hezké a lákavé napohled?

Nebo kdy budete moci zdarma ochutnat ovoce z Bílých Karpat?

Děkuji, Vaše přihlášení proběhlo úspěšně.